Trudna historia Dolnego Śląska oczami artystów. Wystawa podsumowująca cykl rezydencji twórczych W/E LAB RESIDENCY

W dniu 8 grudnia br. o godz. 18:00 we wrocławskich Bulwarach odbędzie się wernisaż wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”. Ekspozycja zamyka program tegorocznego cyklu wydarzeń prezentującego prace rezydentek i rezydentów projektu W/E LAB RESIDENCY w Tarczynie.

Główny cel stojący za W/E LAB Residency (west-east laboratory) został uchwycony w samej nazwie projektu, który stał się dla biorących w nim udział artystek i artystów swoistym laboratorium twórczym. Kontemplując burzliwą historię miejsca, osoby rezydujące w malowniczym Tarczynie, eksplorowały rozległe tematy traum pokoleniowych i tożsamości.

Nieduża wieś jaką jest Tarczyn w powiecie lwóweckim w gminie Wleń, to wyjątkowe miejsce, gdzie opuszczone budynki przeznaczono na rezydencję artystyczną. Przestrzeń powstała dla osób, które w swojej twórczości badają historię Dolnego Śląska lub inne zagadnienia związane z przeszłością i pamięcią. Pierwsza edycja pobytów badawczych dowiodła, że także wiele młodych artystek i artystów sięga po te trudne tematy – podsumowuje kuratorka, Jagna Domżalska. Jak dodaje na znaczenia zawarte w tytule wystawy „Rośnie we mnie to samo, co we mnie maleje”, to słowa dolnośląskiego poety opisujące moment oswajania tego, co nieuświadomione.

Latem 2023 roku wieś na Dolnym Śląsku, przez miesiąc była domem dla grupy twórczyń i twórców pochodzących zarówno z Polski, jak i Niemiec czy Ukrainy. Używając różnych środków wyrazu, prowadzili oni rozbudowany dialog z historią. Zainspirowana Tarczynem Viktoriia Tofan w swojej praktyce artystycznej stawiała pytania dotyczące budowania tożsamości narodowej w ujęciu granic terytorialnych. Poezja Theo Guicherona-Lopeza, w przekładzie Patrycji Plich, ukazywała znaczenie ziemi – zarówno tej, po której stąpamy, jak i w znaczeniu kolektywnym. Pracujący w technice wideo Oscar Lebeck, uwypuklił przykryte przez przyrodę fundamenty obozu koncentracyjnego Gross-Rosen, a rozważająca temat nacjonalizmu Lisa Maria Baier upamiętniła ofiary przesiedleń, w szczególności własnej rodziny. Oprócz wymienionych twórczyń i twórców, na wystawie zbiorowej znalazły się prace Anji Asche, Oliwii Drozdowicz, Amelii Nin, Anastasii Zuzuliak i Bartłomieja Palucha.

Ekspozycja we wrocławskich BULVARACH stanowi ostatni punkt programu tegorocznych wydarzeń związanych z projektem W/LAB RESIDENCY – wcześniejsze prezentacje i spotkania odbyły się w Legnicy, Tarczynie oraz Görlitz.

Praktyka twórcza artystek i artystów rezydujących w Tarczynie pokazuje nam aktualność tematów związanych z przynależnością do miejsca oraz potencjał mówienia o nich nieoczywistym językiem sztuki współczesnej – przekazuje Kama Wróbel, dyrektorka OP ENHEIM.

Wernisaż odbędzie się już 8 grudnia o godz. 18:00, a wystawa będzie dostępna do 21 grudnia 2023 roku. W dniu 09.12.2023 o godz. 12:00 odbędzie się spotkanie z artystami i artystkami połączone z oprowadzaniem po wystawie, na którym obecna będzie również kuratorka, Jagna Domżalska.

Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Zapraszamy!

Organizator:

Fundacja FLOWLAND, OP ENHEIM | VOP, BULVARY

Współorganizatorzy:

Galeria Sztuki w Legnicy

Schlesisches Museum zu Görlitz

Ośrodek Kultury i Sztuki we Wrocławiu (OKiS)

Flowland

Mecenas honorowy:

WOMAK

_________________

Projekt realizowany we współpracy i przy wsparciu finansowym Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego i Departamentu Senatu ds. Kultury i Europy w Berlinie.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *