Otwarcie serwisu ogumienia.

Jak otworzyć swój serwis ogumienia i wulkanizację?

Uruchomienie zakładu wulkanizacyjnego, który zajmuje się serwisowaniem opon to dobry pomysł na biznes. Występuje spora konkurencja na rynku przede wszystkim w najmniejszych miejscowościach, gdzie można spotkać kilkanaście punktów tego typu, ale klientów jednak tam wciąż nie brakuje. Na takie usługi jest największy popyt przed sezonem zimowym i na zakończenie zimy, czyli sezon wiosenny, ponieważ wtedy ludzie znowu zmieniają opony na letnie. Okresy te są najbardziej dochodowe dla serwisów wymieniających opon. Trzeba się zastanowić, czy te sezony wystarczą na utrzymanie warsztatu na rynku, czy może warto pomyśleć o prowadzeniu warsztatu samochodowego, które pracują na siebie cały rok i przynosi regularne przychody.

Co zrobić, aby otworzyć serwis opon?

Kiedy chcemy podjąć decyzję o otwarciu warsztatu wulkanizacyjnego trzeba jednak zbadać konkurencję na lokalnym rynku. Należy sprawdzić co konkurencja dokładnie oferuje klientom w swoim serwisie oraz jakie usługi dokładnie wykonuje i jak my możemy podnieć ich jakość lub o co możemy poszerzyć działalność. Trzeba wiedzieć ile oni mają klientów oraz czy my mamy szanse mieć ich aż tylu. Kiedy nie pracowaliśmy w zakładzie tego typu to trzeba ukończyć, chociaż odpowiedni kurs lub zatrudnić pracownika, który ma doświadczenie w pracy na podobnym stanowisku.

Plusem jest to, że kiedy chcemy otworzyć serwis wulkanizacyjny nie potrzeba żadnych pozwoleń. Należy posiadać działkę lub budynek, gdzie jest miejsce na warsztat oraz parking. Kluczowa jest też odpowiednia lokalizacja. Łatwiej jest uzyskiwać większe przychody, kiedy punkty wymiany opon znajdują się przy większych trasach i nie są blisko większych miejscowości. Niektóre serwisy w centrum miast i również mogą przynosić spore dochody. Ważną kwestią jest też odpowiednia reklama w sieci oraz posiadanie wizytówki w Google Maps, która dobrze opisuje nasze usługi i naszą działalność Przechowalnia opon sezonowych, a także sprzedaż używanych i nowych opon są dobrym pomysłem na przyciągnięcie nowych klientów.

W którym sezonie jest najwięcej klientów?

Serwis oponiarski to działalność, która gwarantuje stabilne przychody, ponieważ opony i dętki trzeba naprawić i uszkadzają się one bez względu na sezonowość wymiany opon. Pewną wadą tego biznesu jest jego sezonowość, dlatego ważne i kluczowe jest uzupełnienie oferty o coś dodatkowego jak mechanika samochodowa lub można wykonywać usługi związane z klimatyzacją samochodów. Najwięcej klientów przyjeżdża na wymianę opon w październiku, ale też ruch w serwisie zwiększa się, kiedy pojawia się pierwszy mróz. Najwięcej klientów jest w listopadzie.

Dodatkową usługą, która może przynosić przychody jest sprzedaż opon regenerowanych, zimowych i letnich, które są przeznaczone dla aut osobowych i dostawczych. Ludzie działający w tej branży przekonują, że klienci lubią je zakładać się, bo z reguły są ponad 50 proc. tańsze niż nowe modele opon.

Czy warto wybrać nowe maszyny do warsztatu?

Kiedy decydujecie się na zakup starych i używanych urządzeń należy sprawdzić ich stan techniczny. Trzeba znaleźć serwis, który będzie miał części do wyważarek i montażownic, które kupiliśmy jako używane, bo klienci kupują często w miarę korzystnej cenie urządzenia używane. Nie sprawdzają oni jednak czy nadal są dostępne do nich części, a to dzięki tym urządzeniom będziemy zarabiać pieniądze i ich odpowiedni serwis jest kluczowy dla prowadzonej przez nas działalności. Klienci zwracają uwagę na to, na jakich sprzętach są obsługiwani ich auta.

Montażownica używana, która ma 2-3 lata i jest dobrej renomowanej firmy to powinna nam pochodzić jeszcze kilka lat, dlatego warto patrzeć na ich rok produkcji. Wyważarki i montażownice dobrze sprawdzają się, kiedy są używane przez w warsztatach, które wykonują dużą ilość wymian opon a starsze ich modele nadają się do serwisów, które wymieniają opony w mniejszym natężeniu ruchu. W przypadku montażownic to tu w zasadzie nie ma większego podziału, bo mamy montażownice automatyczne są powszechnie wykorzystywane w warsztatach. Półautomatyczne montażownice są wykorzystywane przede wszystkim podczas wymiany opon motocyklowych. Należy pamiętać, że bez dobrej montażownicy trudno będzie wykonywać usługę zmiany opon swoim klientom.

Co musi znajdować się w warsztacie, gdzie wymienia się opony?

Jednym z najważniejszych urządzeń w serwisie opon jest wyważarka do kół. Na rynku w tej chwili możemy już spotkać w pełni automatyczne wyważarki, które mają różne dodatkowe wyposażenie. Wyważarki mogą mieć uchwyt z nakrętką szybko-mocującym lub mieć uchwyt pneumatyczny. Wyważarki mogą posiadać wyświetlacz lub monitor, który może mieć dodatkowy monitor dotykowy lub panel obsługowy. Jedną z dodatkowych opcji, która jest dodatkowo płatna jest trzeci pomiar automatyczny oraz laser.

Kiedy zakładamy własny serwis opon to nie może zapomnieć o zakupie podnośnika samochodowego, bo bez niego trudno wykonywać swoje obowiązki związane z wymianą opon. W momencie, gdy kupujemy podnośnik musimy od razu określić czy nasze usługi skończą się tylko na wymianie opon, czy będziemy chcieli wykonywać naprawy związane z mechaniką samochodową. Podnośniki samochodowe dzielą się na te podstawowe, czyli tzw. punktowe i lewarki, które są często nazywane jako podnośnik żaba. Podnośniki tego typu można spotkać praktycznie w każdym warsztacie. Przy kupnie podnośnika trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na wysokość minimalną podnoszenia oraz tonaż. Podnośniki płytowe można też często spotkać i są niezastąpione w serwisie ogumienia urządzenia, które są bardzo funkcjonalne i ułatwiają wymianę opon.

Kolejnym kluczowym urządzeniem, który musi być w serwisie opon jest kompresor. Jego poszczególne wartości dotyczące zbiornika i mocy należy wybierać pod to, co wykonujemy w warsztacie. Montażownica, wyważarka i kompresor to urządzenia, bez których nie można skutecznie prowadzić serwisu wymiany opon, dlatego należy kupić je w odpowiednim stanie, aby nie musiały być cały czas w naprawie co sprawi, że praca warsztatu będzie przerywana. Ważne jest też dbanie o ich stan techniczny i regularne przeglądy.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *