Podnośnik bałwankowy – czy warto go posiadać w warsztacie?

Podnośnik bałwankowy 3T & 4.5T

Podnośniki bałwankowe to podnośniki warsztatowe, które są niezastąpione podczas drobnych napraw. Jego zasada działania polega na uniesieniu samochodu z użyciem powietrza z kompresora.

Ogólnie rzecz biorąc, podnośnik pneumatyczny zwany bałwankiem jest sprzętem bardziej specjalistycznym niż podnośniki hydrauliczne typu „żaba”. Poduszki gumowe są napompowane powietrzem z układu pneumatycznego na wysokość roboczą. Urządzenie pozwala na wygodne podnoszenie auta, ułatwiając pracę na podwoziu. Jego wysokość oraz nośność są zależna od danego modelu, najczęściej wybieranymi podnośnikami bałwankowymi są te 3T oraz 4,5T.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu podnośnika bałwankowego?

 Na rynku dostępne są różne wyciągi do bałwanów. Jakie urządzenie wybrać? Jaki jest najważniejszy czynnik w obserwacji?

Ważny jest udźwig. Podnośniki bałwankowe mają bardzo szeroki zakres udźwigów. Od 2 ton do 8 ton. Warto wybrać sprzęt z możliwościami podnoszenia. W razie potrzeby Twój podnośnik będzie w stanie podnieść (prawie) każdy samochód, który przyjedzie do Twojego warsztatu/wulkanizacji.

Ważna jest też długość rączki, w zasadzie są dwa: rączka długa, którą swobodnie da się wjechać pod samochód oraz „chwytak” czyli podręczna poduszka bałwankowa.

O zaletach posiadania podnośnika bałwankowego.

  • Poniżej znajdują się najważniejsze zalety podnośników bałwankowych.
  • krótki czas podnoszenia (kilka sekund),
  • Praca nie wymaga wysiłku (mechanizm zrobi wszystko za Ciebie),
  • Wygodna obsługa – Długa rączka ułatwia umieszczenie podnośnika pod podwoziem,
  • Szeroki zakres udźwigów
  • Siodełko gumowe chroniące progi drzwi aut

Wadą tych podnośników jest wymóg dostępu do układu pneumatycznego wada ta jest kierowana do osób, które chcieliby posiadać taki podnośnik w przydomowym garażu nie posiadając kompresora.  

Tak więc …  – podnośniki bałwankowe są wygodniejsze w użyciu niż podnośniki typu żaby. Wszystko, co musisz zrobić, to wsunąć bałwana i uruchomić go. Podniesienie zajmuje kilka sekund.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *