Zawór TPMS do czego służy i jakie są jego zalety posiadania.

Zawory TPMS, czyli czujniki ciśnienia kół TMPS, to nowoczesny system monitorujący ciśnienie opon. Ich anglojęzyczna nazwa „Tire Pressure Monitoring System” czyli „System Monitorowania Ciśnienia Opon” doskonale oddaje główną funkcję profesjonalnych zaworów. Od 2014 roku, po nałożeniu przez Unię Europejską obowiązku zastosowania systemu TPMS w samochodach produkowanych po 01.11.2014 – stają się coraz to bardziej popularne. Co warto wiedzieć o zaworach TPMS?

Zawory TPMS utrzymują właściwe ciśnienie w oponie.

Ciśnienie w ogumieniu pojazdu to ważny aspekt, na który warto zwrócić uwagę podczas jazdy. To właśnie ciśnienie w oponach – utrzymywane na odpowiednim poziomie poprzez zawór TPMS gwarantuje bezpieczną i komfortową jazdę. Jeżeli ciśnienie w oponach drastycznie spadnie samochód może wypaść z drogi i ulec kolizji. Spadek ciśnienia w oponie podczas manewru hamowania oraz wykonywania gwałtownych działań na pasie ruchu – może przyczynić się do utraty kontroli nad samochodem. Jednak spadek ciśnienia w oponie to nie jedyny problem – równie kłopotliwe może okazać się zbyt wysokie ciśnienie w ogumieniu. Zawory TPMS skutecznie monitorują zarówno spadek, jak i wzrost ciśnienia. Przez wysoki poziom ciśnienia w oponach – pojazd spala więcej niż wtedy, gdy ciśnienie utrzymywane jest na odpowiednim poziomie, co rzeczywiście przekłada się na wzrost kosztów paliwa.

Wymiana czujników – wymieniać czy nie ?

Jak wymienić czujnik TPMS w oponie, nie uszkadzając jej przy tym? Do wyboru mamy dwa rodzaje montażu – montaż pośredni (wykorzystując inne czujniki oraz metody pomiaru) i bezpośredni (do felgi lub z przeznaczonym do tego wentylem). Wymieniając czujniki TPMS na stacji ogumienia – warto zwrócić uwagę czy jej pracownik ma doświadczenie w tej kwestii. Ostrożność podczas wymiany zaworów TPMS należy zachować również przy zmianie ogumienia – na przykład z letniego na zimowe. Zlecając wymianę czujników – warto mieć na uwadze również jednorazowy koszt programowania, który waha się od 100 do 250 zł za zestaw. Programowanie sensorów wraz z ich montażem może kosztować do 1500 zł. Koszt samego zawora TPMS można znaleźć już od 8 zł w sklepach które wyposażają wulkanizację.

Zawory TPMS – czy warto je posiadać?

Dlaczego warto zainwestować w dobrej jakości, profesjonalne zawory TPMS? Przede wszystkim ze względu na przedłużenie żywotności opon (ze względu na równomierne zużycie bieżnika), poprawę trakcji samochodu dzięki odpowiedniemu poziomowi ciśnienia i mniejsze zużycie paliwa. Dzięki zaworom TPMS – jazda samochodem staje się znacznie bardziej bezpieczna i komfortowa. Opony, których poziom ciśnienia odbiega od optymalnego, mogą negatywnie wpływać między innymi na stabilność samochodu w czasie podróżowania. I choć zawory TPMS wymagają systematycznej konserwacji (są nienaprawialne i nierozbieralne) – z całą pewnością stanowią doskonałą inwestycję na 5-8 lat użytkowania pojazdu (ze względu na żywotność baterii).

Co ciekawe, ikonka sygnalizująca problemy z ciśnieniem w oponie posiada charakterystyczny kształt wykrzyknika w podkowie. Gdy się zaświeci – powinniśmy niezwłocznie sprawdzić poziom ciśnienia w ogumieniu. Wysokiej jakości zawory TPMS znajdziesz w ofercie firmy Bogusz. Polecamy zawór TPMS z wygodną funkcją „click”, pasujący do wszystkich typów felg aluminiowych i stalowych ze standardowym otworem na zawór.Jeżeli się zastanawiacie gdzie można zakupić takowe czujniki TPMS to zaglądnijcie na stronę www.bogusz-bls.pl lub zapytajcie swojego wulkanizatora o taką usługę.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *