Konserwacja opon. Dlaczego i czy warto konserwować opony?

Według badań przeprowadzonych przez firmę Dekra Automobil GmbH w Niemczech, zły stan ogumienia lub przyczepności jest przyczyną aż 1 na 3 wypadki z powodu złego stanu technicznego pojazdu. Dlatego najważniejszym powodem dbania o opony jest bezpieczeństwo. Właściwe przechowywanie i konserwacja opon będzie nam lepiej służyć na drodze, zwiększając pewność jazdy nawet w trudnych warunkach. I to jest najważniejsze! Kolejnym argumentem przemawiającym za regularną konserwacją opon jest względy ekonomiczne. W większości przypadków: dbanie o opony pozwala im lepiej zachować swoje osiągi, a tym samym zapewnić nam dłuższą żywotność.

Tutaj jest to jednak trochę skomplikowane. Niestety nie da się znacząco wydłużyć żywotności opon. Przyjmuje się, że zestawy nie powinny być używane dłużej niż 6 lat, więc jest mało prawdopodobne, aby przetrwały znacznie dłużej. Jednak odpowiednio zabezpieczone będą bardziej odporne na zabrudzenia i warunki atmosferyczne, co pozwoli im na dłużej zachować odpowiednią strukturę i elastyczność. Dzięki temu unikniemy szybszego zużycia i konieczności zakupu kolejnego kompletu, znacznie wcześniej niż wspomniane wcześniej ograniczenia użytkowania. Ostatnim argumentem jest estetyka. Każdy groomer, profesjonalista czy amator, powie Ci, że piękne czarne opony to absolutna konieczność. Jakie wrażenie robi błyszczący lakier renowacyjny, jeśli opony są matowe i brudne? Dlatego też warto przyjrzeć się oponom. Skoro już tyle czasu poświęciłeś na konserwację swojego auta, warto zadbać o ten „mały” element.

Ktoś może powiedzieć, że to nie ma sensu, ponieważ opony są stale narażone na brud na drodze, więc i tak będą brudne. To prawda, ale większość środków konserwujących ochroni opony przed brudem i plamami, a lśniące czarne wykończenie utrzyma się przez wiele tygodni.

Jak dbać o opony?

Prawdziwe korzyści płynące z pielęgnacji opon już znasz. Czas pokazać, jak osiągnąć taki efekt w praktyce. Wbrew pozorom sprawy są dość proste i nie wymagają wiele pracy (zwłaszcza jeśli chodzi o pranie). Wystarczy dodać kilka dodatkowych czynności do listy rzeczy do zrobienia, a wyniki mogą Cię zaskoczyć.

Z artykułu – dowiecie się więcej jak konserwować opony i jakim preparatem – Konserwacja opon.

Konserwacja opon samochodowych po sezonie

Co robisz z oponami, zanim odłożysz je na następny sezon? W tym przypadku jest to trochę więcej pracy niż czyszczenie, ale dzięki temu dodatkowemu nakładowi cały zestaw ponownie zostanie bezpiecznie wymieniony.

Standardowo zaczniemy od umycia opon. Jak wspomnieliśmy w artykule o konserwacji opon , możesz użyć zwykłego szamponu samochodowego (bez wosku!) lub innych preparatów czyszczących (piana, środek do czyszczenia opon itp.).

Po wyschnięciu dokładnie sprawdź stan opony. Zmierz głębokość bieżnika i sprawdź ogólny stan opony. Szukaj pęknięć, stwardniałych powierzchni – to oznaki, że musisz być gotowy na zakup nowego zestawu.

Jak zabezpieczyć opony na kolejny sezon dodatkowo? Opony należy zakapować w worki na opony a następnie umieścić je w miejscu suchym i chroniącym przed słońcem, wilgocią a także srogim mrozem.

Similar Posts

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *